Drobečková navigace

Úvodní strana > Vzpomínáme

Vzpomínáme.......


15.listopadu 2013 uplynulo 105 roků od narození našeho rodáka

P. Jiřího Maria Veselého

Jiří Maria Veselý se narodil v Protivanově 15.listopadu 1908. Při křtu dostal jméno Leopold. Jeho matka Marie, rozená Kolísková, pocházela z rozvětvené rodin - šest bratří a dva bratranci byli vysvěceni na kněze. Po absolvování klasického gymnázia a složení maturitní zkoušky se po určitém váhání rozhodl v roce 1930 vstoupit jako řeholník k dominikánům. Toto životní rozhodnutí zásadním způsobem poznamenalo jeho osud.

J.M.Veselý byl nucen opustit rodnou obec. Na své trnité cestě životem se dostává do další vývojové fáze.Známý brněnský archelog Doc.PhDr. Vilém Hrubý ho přijal jako dělníka na archeologický výzkum Velká Morava v oblasti Staré Město. Na archeologických vykopávkách setrval 11 let, tedy do roku 1968, kdy legálně odjel do Itálie, na základě pozvání z milánské univerzity.Jedenáctiletá archeologická praxe se mu bohatě rentovala na novém zahraničním působišti, kde prožil třicet let svého života a domů se vrátil teprve ve svých úctyhodných devadesáti letech.

Rád se vracel do Protivanova,své rodné obce. Zbytek života strávil u svého řádu Dominikánů v Olomouci, kde v noci 31.srpna 2004 odešel z pozemského života.

Dne 9. září byly jeho ostatky uloženy do řádového hrobu na hřbitově v Olomouci.